esos.gr - Καθημερινή Ηλεκτρονική Εφημερίδα για την Παιδεία

Καθημερινή Ηλεκτρονική Εφημερίδα για την Παιδεία
  1. Στις 23 Μαΐου οι "παρθενικές" Πρυτανικές εκλογές στο ΕΑΠ

Εκδόθηκαν   από τον πρόεδρο της Διοικούσας του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου Γιάννη Καλαβρουζιώτη, ο Προκηρύξεις για την ανάδειξη εσωτερικών και εξωτερικών μελών του Συμβουλίου  Διοίκησης.

2. Τα Εξεταστικά Κέντρα για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΓΕ.Λ. 2024

Ορίστηκαν με απόφαση του υπουργού Παιδείας Κ. Πιερρακάκη  τα Εξεταστικά Κέντρα για τη διεξαγωγή των Πανελλαδικών Εξετάσεων ΓΕ.Λ. 2024, ανά Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης.

3. Πρότυπα-Πειραματικά: Ξεκίνησε η υποβολή αιτήσεων των υποψηφίων μαθητών -Ολες οι δαδικασίες

Από σήμερα Παρασκευή 29.3.2024 (2 μ.μ.) έως και την Τετάρτη 17.4.2024 και ώρα 23.59, μπορούν οι γονείς και κηδεμόνες να καταθέσουν αίτηση για την εισαγωγή των παιδιών τους σε Πρότυπα Σχολεία, Πειραματικά Σχολεία και Εκκλησιαστικά Σχολεία.

Η υποβολή αιτήσεων γίνεται εδώ

Δείτε εδώ τις συχνές ερωτήσεις για τα Πρότυπα και Πειραματικά

4. Δικαστική απόφαση: Τα πρωτοβάθμια (ΕΛΜΕ) συνδικαλιστικά όργανα δεν έχουν αρμοδιότητα κήρυξης απεργίας-αποχής

Η απεργία -αποχή από τη αξιολόγηση  προκηρύχθηκε από την ΕΛΜΕ Χανίων , χωρίς  να έχει σχετική προς τούτο αρμοδιότητα και κατά παράβαση της διάταξης του άρθρου 30 , παρ 8, περ. β του νόμου 1264/1982, σύμφωνα με την  οποία προκειμένου για δημοσίους υπαλλήλους η απεργία κηρύσσεται από δευτεροβάθμιες ή τριτοβάθμιες οργανώσεις, με αποτέλεσμα η προκείμενη απεργιακή κινητοποίηση να  παρίσταται παράνομη, απορριπτέων ως νομικά αβάσιμων των περί του αντιθέτου ισχυρισμών της εναγόμενης.

5. Τράπεζα Θεμάτων: Σε ποια μαθήματα θα εξεταστούν στις απολυτήριες εξετάσεις οι μαθητές της Δ’ τάξης των Λυκείων των ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.

Καθορίστηκαν, με απόφαση της υφυπουργού Παιδείας Ζ. Μακρή,  τα «Γραπτώς Εξεταζόμενα» μαθήματα στις απολυτήριες εξετάσεις της Δ’ τάξης των Λυκείων των ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. με επιλογλή θεμάτων από την  Τράπεζας Θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας, η εξεταστέα  ύλη  και ο τρόπος αξιολόγησης αυτών κατά το σχολικό έτος 2023-2024.

6. Πανελλαδικές 2025: Τα μαθήματα στα οποία θα εξεταστούν οι απόφοιτοι του Λυκείου των Ενιαίων Ειδικών Επαγγελματικών Γυμνασίων-Λυκείων (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.)

Καθορίστηκαν με απόφαση του υπουργού Παιδείας Κυριάκου Πιερρακάκη τα μαθήματα στα οποία θα εξεταστούν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του 2025  οι απόφοιτοι  της Δ’ τάξης του Λυκείου των ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.  για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, μέσω των ειδικών διατάξεων που προβλέπονται για τους υποψηφίους των Ημερήσιων Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.) σε ποσοστά θέσεων του συνολικού αριθμού εισακτέων.

7. Η απόφαση γα την κατάρτιση Μητρώου Επιλέξιμων Παρόχων Επιδοτούμενης Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης από τη Δ.ΥΠ.Α

Δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης η απόφαση γα την  κατάρτιση Μητρώου Επιλέξιμων Παρόχων Επιδοτούμενης Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης από τη Δ.ΥΠ.Α.

8. Το Παν. Κρήτης επισκέφθηκε αντιπροσωπεία από το Earth Commons Institute for the Environment and Sustainability του Πανεπιστημίου Georgetown

Αντιπροσωπεία από το Earth Commons Institute for the Environment and Sustainability του Πανεπιστημίου Georgetown επισκέφθηκε  το Πανεπιστήμιο Κρήτης  στο πλαίσιο της συνεργασίας για την αντιμετώπιση  κοινών προκλήσεων για το περιβάλλον.

Η επίσκεψη αυτή υπογραμμίζει την κρίσιμη ανάγκη για παγκόσμια συνεργασία για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής, τη διατήρηση της βιοποικιλότητας και την προώθηση της αειφόρου ανάπτυξης.

9. Τα νέα του Πανεπιστημίου Πατρών

29.3.24 | 4ο Αγροτικό Συνέδριο – Έκθεση «Επί Γης»

10. Η ΕΛΜΕ Χανίων διέγραψε από μέλη της Συμβούλους Εκπαίδευσης που πήγαν "κόντρα" στις αποφάσεις της για την αξιολόγηση

Διετή διαγραφή τριών Συμβούλων Εκπαίδευσης αποφάσισε το ΔΣ της ΕΛΜΕ Χανίων διότι, όπως αναφέρει η απόφαση "προχώρησαν σε ατομικές αξιολογήσεις εκπαιδευτικών, παραβιάζοντας τις αποφάσεις τόσο της ΕΛΜΕ Χανίων όσο και της ΟΛΜΕ".

Προηγήθηκε   από την ΕΛΜΕ  κλήση  σε έγγραφη απολογία (εντός 10 ημερών)προς τους τρεις Συμβούλους Εκπαίδευσης, οι οποίοι δεν ανταποκρίθηκαν.

Το θέμα της διαγραφής τέθηκε  στην κρίση των παρόντων μελών της Γενικής Συνέλευσης .